طبق قوانین کشور ترکیه، اتباع خارجی در تمامی مناطق این کشور به جز مناطق نظامی می‌توانند مسکن یا زمین خریداری کنند. با خرید ملک در ترکیه می‎توانید طبق قوانین درخواست اقامت و تابعیت این کشور را داشته باشید. اتباع خارجی که در ترکیه خانه خریداری می‌کنند، می ‌تواند طی دوره معینی مجوز اقامت و تابعیت خود را دریافت کنند و به همین شکل حق دریافت مجوز را برای خانواده خویش نیز خواهند داست. با این مجوز اتباع خارجی و فرزندان آنها می‌توانند در ترکیه تحصیل و کار کنند.

در میان شهرهای ترکیه ازمیر یکی از شهرهایی است که از استانداردهای مناسبی برای زندگی برخودار می‌ باشد. این شهر یکی از مدرن‌ ترین و ایده‌آل ترین شهرها برای سرمایه ‌گذاری و خرید ملک شناخته شده است. خرید خانه در ازمیر می‌ تواند تصمیمی مناسب برای یک خرید امن و زندگی ایده آل باشد.

عواملی که در هنگام خرید ملک در ازمیر باید توجه کنید عبارت است از: بیمه‌ی خانه، هزینه‌های زندگی در ازمیر (در نظر داشته باشید که ازمیر منطقه آزاد تجاری محسوب می‌شود)، شرایط ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها، قرار داد خرید خانه و بررسی محدودیت‌هایی از قبیل وام مسکن یا توقیف سند خانه.

یکی از مسایل مهمی که در هر خریدی در نظر گرفته می شود ارزش افزوده ای است که از آن خرید بدست می آید. خرید ملک هم از آن دسته خریدهایی است که هر کس شاید یک یا دو بار تجربه کند و جز مواردی است که همیشه ریسک های خود را دارد. در کشور ما بدلیل رشد این بازار همیشه سرمایه گذاری در بخش مسکن مطمئن بوده و حتی در زمان رکود بازار مسکن دارایی های ما رشد می کند. در ترکیه نیز بازار مسکن در سالهای اخیر با رونق بسیاری همراه بوده و سرمایه گذاری در بازار مسکن راهی مطمئن برای حفظ ارزش دارایی است.